Články ze světa gastronomie
12.2.
2015

Fenomén jménem pho

Autor:   •   Rubriky: Historie a fakta   •   Žádné komentáře
Polévka pho

Příběh jedné z nejslavnějších polévek asijské kuchyně má trochu překvapivě kořeny v zemi gastronomii zaslíbené, Francii. Může za to koloniální správa Francouzů nad územím, které před lety neslo jméno Indočína. Zde se spojily dvě kulinární tradice, jež jsou jinak od sebe tak vzdálené, jako obě země samotné.

Historické prameny neuvádějí, kdy přesně pho vznikla. S velkou pravděpodobností se tak stalo na konci 19. století. Prvním impulsem byl fakt, že Francouzi naučili Vietnamce jíst hovězí maso. Chovat krávy pro tento účel totiž nebylo zvykem. Další krok pak představovaly přivezené recepty na jídla, která se z hovězího připravují. Nepřekvapí proto, že vietnamské slovo pho má velmi blízko k francouzskému pot a také, že pot au feu je název pro vydatnou francouzskou polévku. Jaksi samozřejmý pak je fakt, že pho vznikla v severní oblasti kolem Hanoje, kde byla koloniální správa nejsilnější.

Zde dostala pho nejdůležitější podobu, chuť silného vývaru. Koření už ji pouze jemně podtrhuje. Výrazná chuť koření se do polévky naopak dostala až na jihu Vietnamu, kde se jím a bylinkami nešetří.

Tradiční polévka pho

Tradiční polévka pho

Revoluce v přípravě pho nastala na konci francouzské nadvlády, když se v roce 1954 země rozdělila na komunistickou a nekomunistickou část. Mnoho rodin, tak změnilo bydliště a tím došlo k prolnutí tradičních forem pho. Polévka se také začala připravovat z kuřecího vývaru, do něho se pak nově dostaly čerstvé klíčky a koriandr. Rostla také její obliba a z pho se stal oblíbený fastfood oběd.

Růst však nezaznamenala pouze obliba polévky, ale také napětí mezi oběma částmi země. Válečný konflikt se zapojením USA skončil po dlouhých dvanácti letech v roce 1975. Jedním z následků války byly tisíce emigrantů, kteří umění pho přenesli zejména na Filipíny a do Malajsie. Postupem času došlo k dalšímu šíření a tak si dnes lze pho bez potíží objednat i v New Yorku, Sydney a pochopitelně i v Praze.