Články ze světa gastronomie
10.12.
2014

Svět bublinek

Autor:   •   Rubriky: Historie a fakta   •   Žádné komentáře
Šampaňské

Málokterá slavnostní příležitost se obejde bez šumivého vína. A přestože se pro něj vžilo obecné označení šampaňské, zdaleka ne každé se tímto názvem může chlubit. Rozdíl se ukrývá v takzvaném druhotném kvašení, které musí probíhat přímo v lahvi. Jde o krok finančně i technologicky velmi náročný. Navíc výsadní právo nosit na vinětě slovo Champagne mají pouze vína vyráběná ve stejnojmenné francouzské oblasti.

Vína, které nese své jméno již více než sto let, se každoročně vyprodukuje přes 300 miliónu lahví. A protože je ve své kategorii tím nejlepším, co existuje, provází ho zájem vybrané společnosti. Nechybí tak na stolech šlechtických rodů ani celebrit ze světa šoubyznisu. Kdo se jim chce vyrovnat, musí pochopitelně sáhnout hlouběji do peněženky. I ty nejběžnější značky jako Lanson, Pol Roger nebo Möet & Chandon, totiž zpravidla neklesají pod tisíc korun. Špičkový zážitek pak nabídnou značky jako Louis Roederer nebo Krug, které nabízí například michelinskou hvězdou oceněná restaurace La Degustation Bohême Bourgeoise.

Ti, kdo nechtějí vydávat za lahev čtyřciferné částky, nemusí ale být o velmi příjemný zážitek spojený s konzumací vína plného bublinek připraveni. Oblíbenou alternativou je italské Prosecco, suché víno, které se vyrábí v nerezových tancích, tedy ne klasickou metodou zrání v lahvích. Pro výsledek to rozhodně neznamená žádný hendikep. V loňském roce se dokonce tohoto vína z Apeninského poloostrova vyrobilo poprvé v historii více než mnohem slavnějšího francouzského šampaňského.

Další možností je Cava, jehož zemí původu je Španělsko. Metoda výroby je obdobná jako u vín z Champagne, s tím rozdílem, že při srovnatelné kvalitě je nepřehlédnutelná výrazně nižší cena. A to dokonce i u nejlepší produkce cavy, která pochází z vinařství Freixenet.

Patriotům pak může dobře posloužit domácí značka Bohemia sekt, zejména pak řada Prestige. Cuvée, které je sestaveno z moravských vín, nabízí velmi dobrou kvalitu v přijatelné cenové relaci.