Články ze světa gastronomie
5.11.
2014

Koňak – dar země galského kohouta

Autor:   •   Rubriky: Historie a fakta   •   Žádné komentáře
Koňak

Francie zanechala ve světě gastronomie řadu jedinečných stop. Jednou z těch těžko přehlédnutelných je koňak. Lihovina, jejíž minimální dobu zrání dle legendy objevil sám Napoleon Bonaparte. Když se totiž vrátil po jednom šestiletém válečném tažení, údajně se nestačil divit, jak lahodný nápoj na něj doma v sudech čekal.

Ten nejlepší koňak vzniká v kraji okolo – jak jinak – města Cognac, kde se na tamních vinících Grande Champagne a Petite Champagne sklízí specifické odrůdy hroznů, jenž tvoří základ této jedinečné pálenky. Ta pak po dvojité destilaci míří do sudů, které jsou vyrobeny z dubů rostoucích v kraji Limousin. Detailní postup výroby chrání po více než sto let zákon a jen po naplnění všech přísných pravidel může být pálenka nazývána koňakem. Nápojem, jehož milovníci se nacházejí po celém světě a jenž se současně neustále přou, zdali je lepší ho servírovat na kostce ledu, nebo ochlazený na -20 stupňů či naopak při pokojové teplotě.

Rozřešení této věčné pře nabízí šéfkuchař Phillipe Saint Romas. Podle něj záleží pouze na vkusu konzumenta. A rozhodně ví, o čem mluví, neboť se řadu let pohyboval v nejlepších pařížských restauracích, kde spolupracoval s kuchařskými mistry, jako jsou Dominique Bouchet nebo Alain Ducasse. Působil také dva roky jako šéfkuchař francouzského prezidenta a v loňském roce obdržel ocenění Mistr kuchař, čímž se zařadil do klubu 330 nejlepších kuchařů světa.

Jeho obědové menu, které podává ve firemním klubu společnosti Rémy Martin v Cognacu, dokáže řádně potěšit oko a především chuťové buňky. Základ, který tvoří spojení lososa s chřestem a křepelka na zeleninovém lůžku, servíruje „pouze“ se sklenkou vína. Následný dezert, který je fantazií na karamelové a ovocné téma, už doprovází koňak Rémy Martin Centaure de Diamant. Právě pro tuto kombinaci je ideální pokojová teplota koňaku, která chuť dezertu ještě více rozvine. Kdo by ale chtěl objevovat jeho další roviny, měl by pálenku ochutnat na kostce ledu. Zde se žádné meze nekladou.