Články ze světa gastronomie
29.8.
2014

Vzestupy a pády gastronomické scény

Autor:   •   Rubriky: Aktuality   •   Žádné komentáře
Restaurace Noma

Pohled na žebříček 50 nejlepších světových restaurací prozrazuje, že na první místo se po roční přestávce vrátila dánská Noma s šéfkuchařem Reném Redzepim. Na tom konečně není nic překvapivého, protože tomuto kulinářskému mistrovi naslouchá celý svět. Se svojí severskou kuchyní se do vybrané společnosti dostal poprvé v roce 2006 a již ji neopustil. Navíc od roku 2010, s výjimkou loňského roku, obsazuje pravidelně nejvyšší příčku.

Mnohem zajímavější je ale fakt, že v první desítce oceněných chybí restaurace z Francie.  O důvodech lze sice prozatím spíše spekulovat, přesto jedním z nich může být frontální útok exotických kuchyní. Již několik let totiž stoupá vzhůru asijská gastronomie. Její hlavní devizou je především lehkost a chuťová bohatost, které jsou nevyčerpatelnou zásobárnou překvapení.

René Redzepi

René Redzepi

Významný nárůst zájmu ukazuje také gastronomie Střední a Jižní Ameriky. Mezi nejlepší světovou dvacítkou jsou proto hned čtyři zástupci – D.O.M. (Sao Paulo, Brazílie), Central a Astrid Y Gastón (obě Lima, Peru) a Pujol (Mexiko City, Mexiko). Zejména peruánské podniky zdobí velká kreativita a rozmanitost receptur. Po právu tak může být označena za „velkou matku“ ostatních národních gastronomií kontinentu.

Za detailní pohled stojí především Central, který vede Virgilio Martínez Véliz a jemuž meziroční vzestup o 35 míst zajistily pokrmy obsahující cushuro, jedlé sinice, arracachu a sladkovodní ryby z Amazonky. Další hvězdou latinskoamerické gastronomie je Helena Rizzo. Půvabná Brazilka předvádí své umění v restauraci Mani se sídlem v Sao Paulu a před jejím působištěm se doslova stojí fronta. Proč také ne, vždy přes své mládí získala v letošním roce cenu Nejlepší šéfkuchařky světa. Pomohlo ji k tomu skloubení kmenových brazilských surovin, inovačních technik a především „vaření s duší“. Tedy zbraně, jejichž kombinace často mužským kolegům chybí. A proto také pomyslný souboj s Helenou prohrávají.

Helena Rizzo

Helena Rizzo

Zdroj: theworlds50best.com

Leave a reply