Články ze světa gastronomie
7.8.
2014

Proč máme rádi jídlo

Autor:   •   Rubriky: Historie a fakta   •   Žádné komentáře
Proč máme rádi jídlo

Jídlo pro nás tvoří tak samozřejmou součást každodenního života, že nad jeho významem obvykle nijak hluboce nepřemýšlíme. Na otázku, proč lidé jedí, se tak nejčastěji objevuje odpověď, aby neměli hlad. To ale není jediný důvod. Jídlo nám dává energii a také zdraví. Tyhle dvě věci sice nejdou často přímo bok po boku, protože doplňování energie je mnohdy zcela proti zásadám zdravé výživy.

Jídlo nám také otevírá nové světy. Díky němu poznáváme téměř nekonečné variace kombinací a chutí. Pro nás, suchozemce, jsou ideálním předmětem poznávání pokrmy z darů moře. Pokud jsou navíc připravovány přímo v autentickém prostředí, pak je celkový dojem zpravidla dokonalý. Nové věci lze objevit ale i v domácí kuchyni. Posouvají se totiž jak podoby jídla, tak jednotlivé ingredience. Vaření je prostě jedno velké a nikdy nekončící dobrodružství.

Pomocí jídla samozřejmě také komunikujeme. Dobrý oběd nebo večeře jsou ideálním prostředkem k navození příjemné nálady a s tím souvisejícím rozhovorem. Proto se také řada schůzek odehrává v restauracích, barech a pivnicích. S kvalitní komunikací přímo souvisí dobrá nálada. Jídlo je také základním kamenem rodinné kultury. Kde jinde lze nalézt lepší příležitost k předání dobrých rad a morálních zásad potomkům, než při společném zasednutí ke stolu.

Jídlo je pochopitelně i životní styl. Jít do dobré restaurace je prostě zážitek rovný například návštěvě divadla nebo koncertu. Dokonalý prožitek samozřejmě není spojen se samotným jídlem, ale také s formou servírování a použitým nádobím. Věřte, že špatně zvolená sklenice na víno, dokáže hodně pokazit. A když už jsme u vína, zážitek z jídla je ideální umocnit kombinací právě s ním. V tomto je nápoj z hroznů prakticky nezastupitelný, protože nic jiného nedokáže tak dobře potěšit chuťové buňky.

A to nejlepší na závěr. Jídlo je vášeň a dokáže vyvolávat stejné pocity jako adrenalinový sport nebo dokonce sex. Navíc s tím rozdílem, že je v mnoha ohledech bezpečnější.

Leave a reply